Poradnik pacjenta

Jak przygotować się do cytologii?

Sprawdź, jak przygotować się do podstawowego badania wczesnego wykrywania zmian nowotworowych. To ważne badanie dla wszystkich kobiet od 20 roku życia. Cytologia jednowarstwowa jest także testem na obecność wirusa HPV.

Po raz pierwszy kobieta powinna zgłosić się na pobranie po rozpoczęciu współżycia lub w wieku 20-25 lat. Cytologię należy cyklicznie powtarzać raz w roku.

Pobranie wykonuje położna lub lekarz w czasie wizyty. Pacjentka zgłaszająca się na pobranie nie powinna mieć żadnych stanów zapalnych ani infekcji narządu rodnego.

Cytologia to badanie, które najkorzystniej wykonać 2 dni po zakończeniu krwawienia, ale nie później niż 4 dni przed końcem cyklu. Lekarze zalecają wykonanie badania w pierwszej połowie cyklu.

Aby wyniki były miarodajne pacjentka powinna 2 dni przed pobraniem zachować wstrzemięźliwość seksualną. Na 4 dni przed pobraniem nie powinna stosować globulek, gałek dopochwowych, irygacji oraz dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Na około dobę przed pobraniem nie należy poddawać się badaniom ginekologicznym, pobraniom z szyjki macicy oraz transwaginalnemu badaniu USG.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Przeczytaj jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej. To ważne badanie kontrolne powinno być wykonane, aby odpowiednio wcześnie zdiagnozować problemy i nieprawidłowości w funkcjonowaniu jamy brzusznej.

W przeddzień USG jamy brzusznej pacjent powinien stosować dietę lekkostrawną, nie wzdymającą, bez surowych warzyw, owoców i razowego pieczywa. Aby nie gromadziły się pęcherzyki powietrza w jelitach, pacjent powinien w ciągu dnia przyjmować preparat typu Espumisan. Około 6 godzin przed badaniem pacjent powinien:

  • być na czczo,
  • pić tylko wodę niegazowaną
  • co najmniej godzinę przed badaniem nie wolno palić papierosów ani żuć gumy

Jeśli badanie jest wykonywane w celu diagnostyki urologicznej (nerki, pęcherz moczowy) na godzinę przed rozpoczęciem badania powinien wypić około 1,5 litra niegazowanej wody, żeby wypełnić pęcherz moczowy.

Badanie jest bezbolesne, wykonywane w pozycji leżącej przy odsłoniętym brzuchu. Badane są : wątroba, trzustka, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, nerki i pola nadnerczowe, śledziona, pęcherz żółciowy.

Jak przygotować się na EKG spoczynkowe?

EKG zaleca się osobom odczuwającym ból zamostkowy. To nieinwazyjne badanie pozwala zbadać w jakiej formie jest nasze serce.

Za pomocą badania EKG przedstawiany jest obraz elektrycznej aktywności serca. Dzięki temu badaniu możemy dokonać oceny rytmu i częstości pracy serca oraz wykryć uszkodzenia mięśnia sercowego u osób, które przeszły lub właśnie przechodzą zawał serca. Na podstawie zapisu EKG możemy również ocenić wielkość komór serca, a przede wszystkim wykryć zaburzenia jego rytmu (wszelkie arytmie). Badanie tylko w części przypadków pozwala rozpoznać zawał czy chorobę wieńcową.

Jak przygotować się do badania kolonoskopii?

Sprawdź jak pacjent powinien przygotować się do kolonoskopii

Pięć dni przed badaniem nie należy przyjmować leków zawierających żelazo, a także - o ile stosowane są przewlekłe - leków przeciwbólowo-przeciwzapalnych (np. aspiryna, diclofenac, piroxicam, ketoprofen).

Trzy dni przed badaniem zalecana jest dieta płynna, np. zmiksowana zupa, kisiel, budyń, itp. Zdecydowanie nie jest wskazane spożywanie potraw zawierających drobne ziarna.

Przygotowanie zasadnicze w dniu poprzedzającym badanie:

      • Od godz. 14.00 w przeddzień badania nie należy spożywać żadnych pokarmów, a od tej godziny do wieczora (ok. 21.00) wypić 3 torebki preparatu FORTRANS, przy czym zawartość każdej torebki należy rozpuścić w 1 litrze przegotowanej wody. Pacjenci, których godzina badania przypada do godz. 13, ostatnią (czwartą) saszetkę preparatu FORTRANS rozpuszczoną w jednym litrze przegotowanej wody wypijają dzień przed badaniem (do godz. 21.00)
      • Pacjenci, którzy badanie mają po godz. 13.00, w dniu badania, rano (do godz. 9.00) wypijają ostatnią (czwartą) saszetkę preparatu FORTRANS rozpuszczoną w jednym litrze przegotowanej wody.
      • Pacjenci stosujący leki acenocumarol i clopidogell powinni być przestawieni przez lekarza na heparynę drobnocząsteczkową lub mieć badanie wykonane w warunkach szpitalnych.

Uwaga! Prawidłową reakcją na zastosowanie preparatu Fortrans świadczącą o odpowiednim przygotowaniu do badania jest wypróżnianie treścią płynną w kolorze żółtawym.

W dniu badania należy powstrzymać się od jedzenia (należy być na czczo). Dozwolone jest picie niegazowanej wody.

Po badaniu nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jak przygotować się do badania gastroskopii?

Osiem godzin przed badaniem nie należy nic jeść.

Cztery godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy.

U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczbą krwinek białych, bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie.

 

Jak przygotować do badania sigmoidoskopii?

Dzień przed badaniem należy przejść na dietę półpłynną, zaleca się jeść zupy i przetarte dania.

Wieczorem przed badaniem można zjeść bardzo lekką kolację, także półpłynną. Także wieczorem należy oczyścić jelita stosując dostępne w aptece doodbytnicze lewatywy.

W dniu badania rano należy powtórzyć lewatywę, trzeba pozostać na czczo.

Jeśli pacjent skierowany na sigmoidoskopię cierpi na przewlekłe zaparcia lub zaburzenia czynności skurczowej, lekarz może mu zalecić takie samo przygotowanie do badania , jak przed kolonoskopią.

Jak przygotować się na pobieranie krwi?

To ważne badanie może być zaburzone przez wiele czynników takich jak alkohol, wysiłek fizyczny, stres czy cykl miesiączkowy.

Zawsze pytaj, czy na pobranie krwi dla celów zleconych badań, należy zgłosić się na czczo.

Około 30 minut przed wykonaniem badania dorośli pacjenci powinni wypić ok. 2 szklanek niegazowanej wody. Dzieci powinny być najedzone i napojone.

Do badania poziomu glukozy, lipidogram oraz innych badań biochemicznych pacjent musi być na czczo. Przed badaniem cholesterolu należy zjeść ostatni posiłek około godziny 18.00 poprzedniego dnia. Posiłek powinien być lekkostrawny.

Pierwsza wizyta u urologa - co musisz wiedzieć

To bardzo ważne, aby pacjent wiedział jaki będzie jej przebieg, co znacznie zmniejszy stres, sama wizyta przebiegnie sprawnie, a lekarz będzie mógł poznać niezbędne informacje o pacjencie.

 

Co ze sobą zabrać?

  • wyniki badań obecnych i wcześniejszych, jeśli są kontynuacją leczenia (badania krwi, moczu, USG, prześwietlenia)
  • listę wszystkich leków przyjmowanych obecnie i wcześniej
  • wypisy ze szpitala
  • przygotować się w odpowiedni sposób, dbając o higienę miejsc intymnych

 

Co powiedzieć i o co pytać?

Należy powiedzieć o wszystkim, co może mieć związek z wizytą. Jeśli jej powodem jest nietrzymanie moczu, ból w jądrach, pieczenie, lekarz musi o tym wiedzieć by postawić najlepszą diagnozę. Wstyd nie jest dobrym doradcą, ponieważ im więcej powiemy urologowi, tym szybciej możemy pozbyć się dolegliwości.



Pierwsza wizyta u ginekologa - co musisz wiedzieć

Jak przygotować się do wydarzenia jakim jest pierwsza wizyta u ginekologa, co zrobić aby przebiegała sprawnie, komfortowo, a lekarz mógł poznać niezbędne informacje o pacjentce?

 

Co ze sobą zabrać?

Należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość i numer PESEL, na przykład legitymację szkolną lub dowód osobisty. Warto znać choć w przybliżeniu datę pierwszej miesiączki, oraz datę rozpoczecia współżycia.

 

Co powiedzieć i o co pytać?

Jeśli wizyta ma charakter profilaktyczny, nie jest podyktowana dolegliwościami stref intymnych, lekarz zada nam zestaw standardowych pytań, głównie dotyczących miesiączkowania, np:

  • Czy miesiączkujesz? (Jeśli tak, czy regularnie?)
  • Jak długo trwa miesiączka? Czy jest obfita?
  • Czy wiąże się z dolegliwościami, typu bóle brzucha, potliwość, nudności?
  • Czy rozpoczęłaś już współżycie? Stosujesz zabezpieczenie? Masz stałego partnera?
  • Czy w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka szyjki macicy?

Jeśli wizyta jest spowodowana dolegliwościami okolic intymnych, należy o wszystkich powiadomić lekarza. Trzeba pamiętać o utrzymaniu higieny osobistej, ponieważ najprawdopodobniej zostanie przeprowadzone badanie ginekologiczne. Do wykonywanych badań najlepiej podejść ze spokojem, choć mogą być krępujące są niezbędne do uzyskania informacji na temat zdrowia kobiety. Podobnie zadawane pytania nie powinny wprawiać nas w zakłopotanie. Na koniec wizyty konsultujemy wyniki badań, możliwe jest uzyskanie skierowania na kolejne, bądź recepty.



Pierwsza wizyta u kardiologa - co musisz wiedzieć

Pierwsza wizyta u kardiologa nie musi być stresująca. Przeczytaj nasz artykuł, by dobrze się do niej przygotować.

 

Co ze sobą zabrać?

Jeśli jest to możliwe, należy wziąć do gabinetu wyniki badań, głównie chodzi o mocz i morfologię, ewentualnie jeśli pacjent posiada można zabrać również poprzednie dla porównania z obecnymi. W przypadku, gdy mieliśmy wykonane EKG, jego wynik również warto mieć ze sobą, podobnie zlecone przez innego specjalistę prześwietlenie klatki piersiowej, USG jamy brzusznej. Nie zapominajmy o lekach, jeśli jakieś przyjmujemy, lekarz powinien o tym wiedzieć.


Co powiedzieć i o co pytać?

Powiedzieć należy o wszystkim, co niepokoi, zaczynając od zmęczenia, poprzez złe samopoczucie, rozdrażnienie, bóle głowy. Jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki chorób sercowych, o tym również należy wspomnieć. Na wszystkie pytania odpowiedzmy zgodnie z prawdą, ilość wypalanych papierosów, wypitych lampek wina są nie bez znaczenia, również ilość ruchu bądź jego brak. Jest to niewzykle ważne, ponieważ ledwie 30 procent chorych na nadciśnienie jest nim obciążone genetycznie, 70 procent zachorowań to skutki niezdrowej diety, braku ruchu i wpływu otoczenia, stresu.