PoradniePracownia endoskopii

Endoskopia to zbiór procedur diagnostyczno-medycznych, służących wykrywaniu zmian chorobowych oraz umożliwiających pobranie materiału do badania histopatologicznego. Pozwala również na wykonanie mało inwazyjnych zabiegów. W naszej pracowni możliwe jest wykonanie kolonoskopii, gastroskopii oraz sigmoidoskopii.

Kolonoskopia

Kolonoskopia jest ważnym badaniem wykonywanym w profilaktyce raka. Nowotwór jelita grubego wcześnie zdiagnozowany daje prawie 100% szans na wyleczenie. Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Wykonywana jest za pomocą kolonoskopu, długości 130-200 cm, który dzięki torom wizyjnym, umieszczonych we wzierniku, pozwala na podgląd wnętrza przewodu pokarmowego. Obraz z kamery jest automatycznie widoczny na monitorze, dzięki czemu lekarz może ocenić wygląd ścian jelita. Celem badania jest ocena morfologiczna powierzchni błony śluzowej jelita grubego, można również w jego trakcie pobrać wycinek śluzówki w celu dalszego badania histopatologicznego. Badanie można wykonać bez znieczulenia oraz w znieczuleniu ogólnym (pacjent usypia na kilkanaście minut).

Kolonoskopia - wskazania

Kolonoskopię, czyli badanie profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego powinna wykonywać każda osoba po 50 roku życia. Do grupy osób, u których istnieje podwyższone ryzyko nowotworu, należą najbliżsi krewni, czyli rodzice, rodzeństwo lub dziadkowie, którzy chorowali na nowotwory, ale również ludzie cierpiący od dłuższego czasu na nieswoiste zapalenie jelit, mają lub mieli wykrytego polipa, bądź też zaobserwowali krew w kale. W takim przypadku kolonoskopia jest bardzo ważna.

Kolonoskopię zaleca się również:

  • w przypadku niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza
  • chorobach zapalenia jelit
  • w zaparciach
  • w biegunkach i ołówkowatych stolcach
  • w uchyłkach jelita grubego

Gastroskopia

Gastroskopia jest badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica). Badanie wykonywane jest za pomocą endoskopu. Jest jednym z najlepszych badań diagnostycznych, umożliwia pobranie materiału w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego, funkcjonuje też jako badanie terapeutyczne, polegające na: tamowaniu krwawień, usuwaniu polipów, poszerzaniu zwężeń.

Gastroskopia - wskazania

Gastroskopię wykonuje się w przypadku:

  • bólu brzucha
  • krwawienia z przewodu pokarmowego
  • podejrzenia wrzodów
  • podejrzenia raka żołądka/przełyku

Sigmoidoskopia

Sigmoidoskopia należy do grupy badań endoskopowych jelita grubego. W trakcie badania oceniana jest śluzówka odbytnicy, esicy, okrężnicy zstępującej i części poprzecznicy, czyli dystalna część jelita grubego. Podczas badania lekarz może pobrać materiał do badania histoptologicznego, zatamować krwawiące miejsce, usunąć polip czy żylaki.

Harmonogram pracy pracowni endoskopii:

dr n. med. Dariusz Dybowski - specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

lek.med. Leszek Głębocki - specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych

lek.med. Wojciech Świsłocki -specjalista chirurgii ogólnej

Rejestracja: 
pn - pt 8.00 - 20.00
sob: 8.00 - 14.00
tel.: 23 672 35 30 lub 23 672 35 31